Nakrycie stołu na przyjęcie to nie tylko kwestia praktyczna, ale także element estetyczny, który może nadać wyjątkowy charakter każdej uroczystości. Zastanawiasz się, jak idealnie przygotować stół na spotkanie ze znajomymi, rodzinną kolację lub elegancką uroczystość organizowaną w restauracji? Zadbaj o kilka podstawowych aspektów, aby twój stół był przygotowany perfekcyjnie.

Spis treści:

  1. Idealne nakrycie stołu – na co zwrócić szczególną uwagę?
  2. Gadżet, bez którego nakrycie stołu jest niekompletne
  3. Jak zastawić stół na przyjęcie?
  4. Piękne dodatki dekoracyjne, o które warto zadbać
  5. Sprawdź, jak ładnie nakryć stół na przyjęcie

Idealne nakrycie stołu – na co zwrócić szczególną uwagę?

Bez względu na to, czy przyjęcie, które organizujesz, odbywa się w eleganckiej restauracji, czy w domowym zaciszu, stół jest tutaj kulminacyjnym punktem, który scala wszystkich zaproszonych gości. To właśnie dlatego odpowiednie przygotowanie zastawy oraz poszczególnych elementów dekoracyjnych jest tak istotne. Pierwszym krokiem przy nakrywaniu stołu na przyjęcie jest wybór odpowiedniego obrusu. Dobierz materiał i wzór obrusu do charakteru wydarzenia oraz wystroju wnętrza. Jasne i delikatne materiały sprawdzą się podczas uroczystości organizowanych w sezonie letnim oraz podczas formalnych spotkań. Organizując okrągłe jubileusze lub spotykając się z najbliższymi, proponujemy wybrać ciemne kolory, które podkreślą rangę wydarzenia i dodadzą niebywałej elegancji. W przypadku obrusów i bieżników doskonale sprawdzą się ciemne odcienie czerwieni, granatu, zieleni i oczywiście niezawodna czerń połączona ze złotymi lub srebrnymi dodatkami.

Gadżet, bez którego nakrycie stołu jest niekompletne

Jednym z elementów, który absolutnie musi znaleźć się na stole podczas każdego przyjęcia, jest serwetka. Odpowiednio dobrana może pełnić funkcję dekoracyjną oraz użytkową. Serwetki najczęściej wykorzystywane są przez gości do szybkiego otarcia ust lub dłoni po skończonym posiłku. Pamiętaj również, że podczas organizowanych spotkań każdy stara się wyglądać jak najlepiej, dlatego w trakcie biesiady warto zadbać o ochronę eleganckich ubrań. Serwetka położona na kolanach ochroni każdego gościa przed niechcianymi palmami na odzieży. Dekorując stół na przyjęcie, wybierz klasyczne serwetki 33x33, które możesz ułożyć bezpośrednio na talerzyku, podłożyć pod sztućce lub stworzyć z nich fantazyjne kształty, które dodatkowo zachwycą zaproszone osoby.

Jak zastawić stół na przyjęcie?

Jeśli nie wiesz, jak zastawić stół na przyjęcie, w pierwszej kolejności dobierz naczynia i szkło do charakteru przyjęcia oraz podawanego menu. Na formalne kolacje postaw na porcelanowe talerze, szklane kieliszki i sztućce ze srebrną lub złotą oprawą. Zadbaj o to, by porcelana była w odmiennej kolorystyce niż obrus. Bez wątpienia najlepiej sprawdzą się talerze w odcieniach bieli i w kremowych barwach. Coraz więcej lokali gastronomicznych decyduje się również na wykorzystanie talerzy z przezroczystego szkła z finezyjnymi frezami i złotymi elementami, które doskonale komponują się z ciemnymi dodatkami. Nie zapomnij, aby na stole znalazły się wszystkie elementy, które będą potrzebne do skonsumowania podawanych dań. Postaw na duży talerz obiadowy, na którym ustawisz talerz do zupy. Zadbaj również o łyżkę, nóż i widelec oraz ich odpowiednią oprawę. Z doświadczenia wiemy, że ekologiczne torebki na sztućce to doskonały gadżet, który nie tylko stanowi element ozdobny, ale również chroni sztućce przed ewentualnymi zabrudzeniami. Bez względu na to, czy przyjęcie odbywa się w restauracji, czy w domu zadbaj o odpowiednią higienę.

Piękne dodatki dekoracyjne, o które warto zadbać

Dodatki dekoracyjne mogą nadać wyjątkowy charakter nakryciu stołu. Postaw na świeże kwiaty w eleganckich wazonach lub delikatne świeczniki z białymi świecami. To, co proponujemy z naszej strony, to unikanie zbyt dużych ozdób, które z jednej strony zajęłyby miejsce na przyszykowanym stole, z drugiej zaś mogłyby przysłaniać pozostałych biesiadników, co znacznie utrudniałoby prowadzenie konwersacji. Zdecydowanie postaw na dodatki, które delikatnie podkreślą wyjątkowość spotkania i będą drobnym akcentem spajającym całą aranżację.

Sprawdź, jak ładnie nakryć stół na przyjęcie

Przed rozpoczęciem przyjęcia dokładnie sprawdź, czy wszystko na stole jest w odpowiednim miejscu i czy niczego nie brakuje. Upewnij się, że każdy gość ma swój talerz, sztućce, serwetkę i kieliszek. Starannie ułożone naczynia i eleganckie dodatki sprawią, że stół będzie wyglądał zachwycająco. Nakrycie stołu na przyjęcie to sztuka, która może być dostosowana do każdej okazji i preferencji estetycznych. Pamiętaj o odpowiednim doborze tkanin, naczyń i dodatków dekoracyjnych, aby stworzyć wyjątkową atmosferę i zachwycić swoich gości perfekcyjnie zorganizowanym stołem. Nie zapomnij również o dodatkach takich jak serwetki, czy etui na sztućce, dzięki którym zadbasz odpowiednio o aspekt higieniczny spotkania. Gwarantujemy, że stosując się do naszych wskazówek, twoje spotkanie będzie przygotowane perfekcyjnie.