Spotkanie rodzinne, uroczystość urodzinowa czy wieczór ze znajomymi – jest wiele okoliczności, w których znajomość etykiety dotyczącej rozmieszczania sztućców na stole jest się niezwykle przydatna. Kiedy znasz podstawowe zasady, nie tylko przyspieszysz swoją pracę, ale również zadbasz o elegancką aranżację stołu. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat, by być przygotowanym na kolejną uroczystość!

Spis treści:

  1. Jak prawidłowo rozłożyć sztućce na stole?
  2. Ułożenie sztućców – jak układać sztućce na stole?
  3. Jak układać sztućce na serwetce?
  4. Wybieraj produkty do prezentacji sztućców od renomowanych producentów

Jak prawidłowo rozłożyć sztućce na stole?

W klasycznym układzie sztućców widelec umieszcza się po lewej stronie talerza, natomiast nóż oraz łyżka do zupy znajdują się po prawej stronie. Sztućce przeznaczone do deseru powinny leżeć nad talerzem, przy czym łyżeczka powinna być umieszczona nad widelcem deserowym. Ważne jest, aby ostrze noża było zwrócone w stronę talerza. Co do kolejności ułożenia sztućców, powinna ona odpowiadać kolejności podawania potraw, dlatego sztućce do pierwszego dania umieść zawsze na zewnątrz. Jeśli w menu znajduje się ryba, powinieneś przygotować specjalne sztućce do ryby zamiast standardowego noża i widelca. Musisz wiedzieć, że widelec do ryby jest nietypowy, wszystko przez to, że ma trzy zęby, a nóż do ryby przypomina małą łopatkę do ciasta i służy do delikatnego oddzielania kawałków ryby, a nie do jej krojenia. Po lewej stronie najbliżej talerza powinien leżeć widelec stołowy z czterema zębami skierowanymi ku górze, a obok niego widelec obiadowo-deserowy, również z zębami skierowanymi do góry.

Ułożenie sztućców – jak układać sztućce na stole?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak układać sztućce na stole, musisz poznać te podstawowe zasady. Na prawym boku talerza, tuż przy jego brzegu, powinien znajdować się nóż stołowy z ostrzem skierowanym w stronę środka talerza. Nieco dalej, około 3 cm od noża, umieszczamy łyżkę do zupy, a jeszcze dalej, na zewnętrznym skraju, leży nóż obiadowo-deserowy, czasami określany jako nóż do przystawek, również z ostrzem zwróconym w stronę talerza. Aby odróżnić nóż obiadowo-deserowy od noża stołowego warto, abyś zwrócił uwagę na długość – nóż stołowy jest zwykle o około 2 cm dłuższy. Sztućce z jednego kompletu powinieneś układać w kolejności odwrotnej do kolejności serwowania poszczególnych dań. Standardowo przy jednym nakryciu umieszcza się maksymalnie trzy pary sztućców. Jeśli planujesz dodatkowe potrawy, odpowiednie sztućce zawsze podawaj podczas podawania nowych dań. W trakcie układania kompletu sztućców nie zapomnij o eleganckich dodatkach. Etui na sztućce papierowe to gadżet, który doskonale sprawdzi się podczas każdego przyjęcia. Możesz w nim umieścić zestaw noży i widelców, dzięki czemu akcesoria do spożywania posiłków będą się dobrze prezentować.

Jak układać sztućce na serwetce?

Podobnie, jak w przypadku etui na sztućce nieodłącznym elementem nakrycia stołu są również serwetki. Te doskonale sprawdzają się, jako akcesorium do otarcia rąk oraz twarzy po spożytym posiłku lub jako serweta ułożona na kolanach, która ochroni odzież twoich gości przed zabrudzeniem. W tym celu wybierz dostępne w Tompak serwetki ekologiczne, które wykonane są z naturalnych materiałów. Podczas produkcji wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie, a cały proces tworzenia aż po pakowanie odbywa się bez udziału ludzi, co czyni nasze serwetki bezpiecznymi i higienicznymi. Wybierając serwetkę, jako element aranżacji nakrycia możesz ją ułożyć bezpośrednio na przygotowanym talerzyku lub obok, składając w finezyjne origami. Serwetki dostępne w naszym asortymencie możesz również zastosować jako podkładkę na sztućce. To doskonała opcja, jeśli nie posiadasz papierowego etui. Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie serwetki w trójkąt i ułożenie na niej noża oraz widelca, ewentualnie łyżki. Kierując się naszymi wskazówkami, zostaniesz prawdziwym ekspertem w układaniu sztućców na serwetce.

Wybieraj produkty do prezentacji sztućców od renomowanych producentów

Właściwe ułożenie sztućców na stole pozwoli ci zachować wszelkie standardy etykiety oraz sprawić, że aranżacja będzie prezentować się elegancko i z klasą. Bez względu na to, czy organizujesz wykwintne przyjęcie, czy domowy poczęstunek dla najbliższych zadbaj o każdy, nawet najmniejszy szczegół. W tym bez wątpienia pomogą ci akcesoria dekoracyjne do prezentacji sztućców. Wśród dostępnych wariantów zwróć szczególną uwagę na papierowe etui na sztućce. Pokrowce oferowane są w różnych opcjach kolorystycznych, dzięki czemu możesz je z powodzeniem dopasować do przyjętego motywu przewodniego wydarzenia. Ze swojej strony polecamy skomponować spójne zestawienie kolorystyczne papierowych etui, serwetek ekologicznych, oraz dekoracji w postaci żywych kwiatów lub świec. Taki zabieg dekoracyjny zwróci uwagę nawet najbardziej wymagających gości. Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujesz, nie zapominaj o ogólnie przyjętych zasadach układania sztućców na stole.